subota, 30. lipnja 2012.

Intervju s Anom Šesto


Ana Šesto
foto by Nikolina Šubašić
Upoznajte Anu Šesto, mladu fotografkinju iz Zagreba, koja je apsolventica Fakulteta političkih znanosti, voditeljica i osnivačica kulurnog kluba O'grada. Osim toga Ana je i nagrađivana fotografkinja koja iza sebe ima preko 30 izložbi, nekolicinu nagrada, a od ove godine je i član HDLU. Fotografira sve i svašta, od modela, glazbenika pa čak do političara.
 Njezin važan projekt O'grada je osnovan je krajem 2010. a nastao je iz ideje i želje da se kulturno oplemeni zapadni dio grada. U O'gradi se održavaju književne radionice koje vodi Anina mama književnica Silvija Šesto. Davor Schunk je grafički dizajner koji ujedno vodi radionicu vizualnih komunikacija Čaro'grada, fotografsku radionicu vodi Zvonimir Kosinjski, O'pleti- tečaj pletenja i kukičanja, Adriana Meglaj, a Ana se brine oko promocije, organiziranja izložbi, sajmova, weba, PR-a i ostalog.
Autoportret
Foto by Nikolina Šubašić
Nikolina: Bok Ana, ako si se  zainteresirala za fotografiju?
Ana: Hm, fotografije i stari albumi su me intrigirali od malena, samo što tada nisam razmišljala o tome želim li biti fotograf ili ne, vjerovatno nisam ni znala da takvo zanimanje postoji, ali obožavala sam listati albume i gledati fotke. Upisala sam ŠPUD-d, pa tečaj analogne fotografije u Fotoklubu Zagreb, pa smjer fotografskog dizajnera i tako je sve počelo malo po malo.

Nikolina: Što je za tebe fotografija i što svojom fotografijom želiš postići?

Ana: Prvo je uspomena,  jer kao takvu sam ju prvo počela doživljavati.  Ona je za mene i posao, komunikacija, inspiracija, hobi  a i  ljubav naravno.  Puno toga vežem uz fotografiju i čudno bi mi bilo bez nje. Svaki dan se bavim fotografijom bilo slikajući ili obrađujući slike. Sada je ona za mene najviše posao i žao mi je što nemam vremena više se posvetiti  fotkanju za svoj gušt. A što fotografijom želim postići? Ponovit ću nešto što je rekao jedan francuski fotograf Eliott Erwitt „The whole point of taking pictures is so that you don't have to explain things with words“.


fotografija i model na Aninoj izložbi
foto by Nikolina Šubašić


Nikolina: Možeš li izdvojiti neke radove na koje si ponosna i zašto?

Ana: Ne mogu ništa posebno izdvojiti jer većinom su radovi koji su zadnje snimljeni i najdraži, ali to se mijenja tijekom vremena. Zadnja samostalna izložba“ Fantastični spomenar“ koja se održavala u Cinkušu na gornjem gradu mi je ostala u prekrasnom sjećanju. Neki od posjetitelja su bili Marija Braut, Damir Hoyka i još nekolicina fotografa i dragih prijatelja i kolega. A ponosna sam i na ostale izložbe jer imam preko tridesetak, a i jako su mi drage naslovnice knjiga za koje sam radila fotografije. Trenutno radim na novoj izložbi „ Cijena grada“ koja bi se trebala održati krajem 11. mjeseca. Ponosna sam na zadnju nagradu za najbolju makro fotografiju „Hrvatskog fotoizazova“ jer sam osvojila vikend na Crvenom otoku kod Rovinja i jedva čekam tamo malo otići i odmoriti se. Misilim da ću biti ponosna i kada završim diplomski na kojem već duže vrijeme radim.
Nikolina: Za kakve radove si se specijalizirala, to jest što ti najbolje leži?

Ana: Radim jako često reportaže u zadnje vrijeme i to mi se jako sviđa, volim fotkat ulicu, ljude, portrete, socijalnu tematiku, fotkati u kazalištu. Najdraže bi mi bilo tu i tamo putovati po svijetu i fotografirati. Kada diplomiram pripremam jedno putovanje, uz fotić naravno.
Nikolina: Da li trenutno radiš na nečemu novom?

Ana: Dosta radim na O'gradi oko promocije i organizacije projekata, izložbi i događanja, jer počinje nova sezona na jesen ,a i na Nakladničkoj kući Semafor gdje se brinem oko dizajna i promocije. Radim za jedan portal gdje fotkam, a pomalo i pišem. Za kazalište Mala Scena radim kao fotograf, a i usput dovršavam diplomski rad gdje pišem o hrvatskim fotografkinjama. Također pripremam novu izložbu kojoj se jako veselim. 


 
Video by Nikolina Šubašić
                                                                                 

subota, 23. lipnja 2012.

Fashion.hr Industrija na zagrebačkom trgu


Foto by Nikolina Šubašić

Jedan od vodećih regionalnih modnih događaja ove sezone Fashion.hr Industrija ovog puta je odabrala neuobičajenu lokaciju i smjestila se na glavni zagrebački trg bana Jelačića.  Na njemu su se okupili mnogi modni brendovi i kreativci iz cijele regije, čiji su se radovi mogli vidjeti ali i isprobati na licu mjesta.

Postavljena su dva velika šatora koja su tijekom cijelog dana bila puna na zadovoljstvo mnogih izlagača, kao i posjetitelja. U glavnom šatoru neki od dizajnera koji su izlagali su Ivica Skoko, Ivana Popović, Etna Maar i Ivica Klarić a u drugom manjem šatoru Đinđeraju, svoje mjesto su dobili Osh Brosh, Kragnice, Mica torbica, Kiwi, Ledenko i drugi.

Odlična ponuda modnih noviteta koji se mogu isprobati na licu mjesta doprinijela je toploj atmosferi u kojoj se posjetitelji mogu opustiti i uploviti u vlastite modbne kombinacije. Klasično su  održane nezaobilazne revije ali još jedan novitet bila je mogućnost sudjelovanjs na kreativnim radionicama, u koje se može uključiti bilo koji ljubitelj mode.


Foto by Nikolina Šubašić


Foto by Nikolina Šubašić


petak, 15. lipnja 2012.

MUHEr by Nina Ivanović

Foto by Nikolina Šubašić


Foto by Nikolina Šubašić

Mlada dizajnerica Nina Ivanović iz Zagreba završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna, aranžersko- scenografski odjel. Studentica je Dizajna grafičkih proizvoda na Grafičkom fakultetu u Zagrebu. 

Njezin projekt MUHErje nastao još u srednjoj školi, ali je zaživio tek nedavno na zahtjev prijatelja i poznanika koji su osjetili potrebu da šarenim muhama uvesele svoj životni prostor. Ideja se širila, muhe su poprimile različite boje i dimenzije, karaktere, zanimanja i okupacije. Muhe danas krase nekolicinu domova, a jedna je čak odletjela u Toronto. Nedugo zatim nastao je i nakit inspiriran tim malim napastima. Cijene MUHEr nakita kreću se od 30 do 80 kn, a cijene većih  muha 150 do 180. U ponudi su glazbena, bikini, sportska, prugasta, točkasta, hipster muha, pa čak i STRIPtizeta napravljena od odbačenih stripova.


Foto by Nikolina Šubašić

Kako to da si se baš odlučila za muhe i da li imaju simboličko značenje?
 Iskreno ne mogu se sjetiti  točno trenutka u kojem sam dobila ideju baš da napravim muhu. Znam da sam prvu napravila u srednjoj školi na nekom strukovnom predmetu, zadatak je vjerojatno bio interpretacija životinja, pa mi je pala na pamet ideja da kaširam balon i napravim „debelu“ muhu. Glavni i prepoznatljivi detalj  je bio kad sam joj napravila velike pospane oči i stavila mrežu, mislim da su tu osvojile publiku. 

Da li se financijski isplati, odnosno da li možeš zaraditi neki džeparac od ovog  hobija?
Kada sam počela više izrađivati velike muhe i nakit sam shvatila koliko je bilokakav ručni rad zahtjevan i skup. Teško je reći da li mi se isplati jer treba dosta vremena da se određeni proizvod izradi, a također i dosta novaca. Unatoč svemu napraviti nešto izvorno svoje, pogotovo danas u doba kad je puno stvari jako slično je super osjećaj a kada dobiješ pohvale neprocjenjivo.

Da li ćeš ostati na muhicama ili ćeš poćeti izrađivati i druge životinjice? 
Zasad imam još nekih planova i kombinacija s muhama, tome nikad kraja, kada se malo oslobodim shavtim da bih ih mogla interpretirati na 101 način. Nisam sigurna da li će sljedeći projekt biti povezan sa životinjama ili će mi na pamet pasti nešto deseto.

Koliko ti je vremenski potrebno da napraviš jednu muhicu?
Moram priznati da sam od samog početka dosta ubrzala proces, najdosadnije je  samo kaširanje, jer ima više faza, a poslije slijedi zabavan dio- oslikavanje.  Obično kad radim, bilo nakit ili papirnatu muhu, radim ih više odjednom, pa mi je teško procijeniti, ali evo ako se požurim u 2 dana možeš dobiti veliku muhu.

Gdje se vidiš za pet godina?
Planiram se još dugo baviti sa kreativnim radom, izrađivanjem i dizajniranjem. S obzirom da na faks još nemam dovoljno vremena da se posvetim svim stvarima koje bih htjela a pretpostavljam da ću s diplomom u ruci imati i više vremena za neke vlastite projekte. A muhe, tko zna kako će one evoluirati to tad, ali sigurno ih neću pustiti tek tako.