petak, 17. kolovoza 2012.

Guess proslavio 30. godišnjicu na modnoj sceni

    Photo by Nikolina Šubašić 
                                                                
Poznati brand Guess, prepoznatljiv po duhovitim i seksi crno bijelim reklamama, obilježio je tri uspješna desetljeća postojanja.  Osnivači ovog osebujnog stila, spoja holivudskog glamura i francuskog šika su braća Paul i Maurice Marciano. 

Zaštitni znak ovog mladenačkog brenda su pripijene ženske traperice jer je upravo ovaj modni dvojac među prvima ponudio ispranu verziju traperica "Marylin Jean". One su se razlikovale od svih na tržištu zbog pripijenog seksi kroja kojeg su krasila tri patentna zatvarača. Taj model je dodatno proslavio brend, što dokazuje podatak da su u jednoj od vodećih robnih kuća u SAD- u rasprodane u samo nekoliko sati. 

    Photo by Nikolina Šubašić 
                                                                    
Guess u odabiru zaštitnih lica oduvijek bira zanimljiva imena i poznate svjetske modele poput Eve Herzigove, Laetitie Caste i Adriane Lime. Kampanje su provokativne i naglašavaju ženstvenost, a za njih se također brine impresivna lista fotografa koji su te dojmljive reklame snimili. 

Guess je u protekla tri desetljeća proširio svoj uspjeh i na torbe, obuću, satove, nakit, kupaće kostime, rublje i ostale modne dodatke.  Ovogodišnji jubilej obilježava reinterpetacijom Guessovih ikonskih modela u specijalnoj ženskoj minikolekciji, te rođendanskom kampanjom na kojoj ponovo pozira slavni njemački model Claudia Schiffer. U svrhu te prigode izložena je i rakošna monografija u izdanju Rizzolija koja sadrži više od 200 legendarnih fotografija.



ponedjeljak, 13. kolovoza 2012.

Izložba Davora Schunka u Kulturnom klubu O'grada

Photo by Nikolina Šubašić

Izložba “Stamp montage”, slobodnog umjetnika Davora Schunka održana 20.06 2012. u kulturnom klubu O’grada bila je pravi pogodak za kulturno uzdizanje u vrijeme kada u gradu nema puno događanja tog tipa. Uz uobičajeni O’gradin protokol otvaranja izložbe (govor, piće i tombola) umjetnik je na zadnje ponudio na  uvid svoja autorska dijela. 

Photo by Nikolina Šubašić
Na izložbi su predstavljene grafike koje je izradio posebnom metodom Stamp montage koju je sam osmisilo, izdvajanjem određenih formi iz postojećih materijala koje se zatim umaču u boju, te prenose po principu repeticije i rotacije na željeni materijal (drvo ili papir). Takvom  kombinacijom tehnike zatim nastaju određene kompozicije poput riba, životinja, ptica i raznoraznih oblika. Dio radova s kojima se predstavio koristio je tradicionalnu tehniku svilotiska, također autorova inovativna metoda umnožavanja koja za rezultat daje zanimljive vizualne oblike posebne kvalitete.
Photo by Nikolina Šubašić
Photo by Nikolina Šubašić

O autoru

Davor Schunk rođen je u Virovitici 1970. a studirao je dizajn u Zagrebu. 2003. osniva studio vizualnih komunikacija “Definicija”. Putuje po Europi i Africi, te snima video i foto reportaže za televiziju i časopise. 2006. izdaje knjigu “Tragovi”. Postaje direktor, predsjednik, tajnik i izlagač “Fra Ma Fu” strip festivala u Virovitici 2009. a radi i kao predavač maturantima i studentima. Odradio je niz uspješnih radionica za djecu predškolske i školske dobi (strip radionice, dizajnerska početnica). Autor je više uspješnica vizualnih identiteta i maskota. Profesionalni je član HDD-a (Hrvatsko društvo dizajnera).

petak, 3. kolovoza 2012.

Njezino veličanstvo- obična bijela majica


Možda nikada nećemo saznati da li su Marlon Brando u "Tramvaju zvanom čežnja" ili James Dean u "Buntovniku bez razloga" proslavili običnu bijelu majicu ili je ona proslavila te buntovnike bez razloga, kako god da bilo uspomena na njih vrlo je živa, a i majica svako toliko doživi "comeback".

    Photo by Nikolina Šubašić 
                                              
Ovaj najjednostavniji odjevni predmet ima zanimljivu prošlost, a njegovu popularnost možemo pripisati ponajviše muškom rodu. Američka vojna mornarica prva je uvela obični bijeli T- shirt kao dio svoje vojne uniforme, ovaj primjer su uskoro sljedili igrači američkog nogometa i upotrijebili majicu kako bi zaštitili ramena od žuljanja štitnicima. Koliko su već tada bile popularne govori činjenica da je prvi print na majce bio logo sveučilišta kako bi zaštitili svoje vlasništvo zbog učestalih krađa.
   Kratki povijesni pregled   
Pedesetih godina bijela pamučna majica zavladala je Holivudskom muškom modom jer su redatelji svoje butovnike vidjeli u tom jednostavnom odjevnom predmetu.  Šezdesetih godina pamučna majica postaje sredstvo za objavljivanje društvenih promjena i političkih stavova. Američka tvrtka Rit dye koja je proizvodila boje za tkanine vidjela je dobru priliku za proširenje svog tržišta te su ciljana skupina postali mladi koji su bojali svoje majice. Sljedeći povijesni potez bio je vezan uz Woodstock za koji je dotična tvrtka obojala bijele majice u šarene i podijelila izvođačima festivala. Tako obojana bijela majica postala je sinonim za jedno cijelo povijesno razdoblje i jednu subkulturu. Sedamdesetih godina 20.stoljeća bijela majica postaje medij za oglašavanje i promociju rock bendova, koji su ih na koncertima prodavali sa printom svoje slike i prepoznatljivim parolama.

 

    Photo by Nikolina Šubašić 
.
Niti danas pamučna bijela majica nije izgubila na popularnosti, štoviše prisutna je kao neizostavan dio "high street" mode, koja tom odjevnom predmetu pripisuje mnoge zasluge. "Majica" je međutim i dalje prisutna najviše kao medij oglašavanja, izražavanja stavova i poruka, osobito onih šaljivih. Bijela pamučna majica uskoro će proslaviti sto godina postojanja i time unatoč svojoj jednostavnosti potvrdititi svoju neizostavnost na modnoj sceni.